Zabawy z ziemniakami i cudaki- kartoflaki w grupie V.

Dzisiejszy dzień w naszej grupie sprzyjał zabawom z ziemniakiem w roli głównej.
Na początku zajęcia dydaktycznego dzieci z uwagą wysłuchały „Krótkiej bajki o ziemniaku”,
z której dowiedziały się, skąd pochodzi to warzywo i kto je sprowadził do Polski.
Poznały też nazwy ziemniaka z różnych regionów Polski: pyra, kartofel, grula.
Podczas zabaw z ziemniakami dzieci przeliczały je, określały wielkość duży– mały,
układały według wielkości oraz porównywały liczbę ziemniaków, wykorzystując znaki matematyczne >, <, =.
Po wyczerpujących zabawach nadeszła pora na wykonanie cudaków- kartoflaków
z przygotowanych wcześniej materiałów. Podczas twórczej pracy dzieci „super” się bawiły.
Śmiech i pogodna atmosfera towarzyszyła im cały czas.
Cudaki– kartoflaki wyszły fantastycznie.
Żal jedynie, że są bardzo nietrwałe, a ich żywot jest krótki.
Najwięcej radości przyniosła dzieciom niespodzianka w postaci pieczonych ziemniaków.
W czasie degustacji przygotowanej przez naszą szefową kuchni- Panią Krysię, dzieci rozbudzały zmysł smaku
i zapachu. Ziemniaki, w takiej postaci, pyszne i pachnące ziołami zjadły z ogromnym apetytem.
Większość dzieci prosiła o dokładkę.
Ten dzisiejszy dzień, z ziemniakiem w roli głównej,
na pewno długo pozostanie przedszkolakom w pamięci.

Jolanta Skuza