Program SWISS CONTRIBUTION

Program SWISS CONTRIBUTION, promowany przez Kuratorium Oświaty.

„Dzieciństwo bez próchnicy”.
Projekt finansowany przez Ministerstwo Zdrowia,

objęty programem SWISS CONTRIBUTION, promowany przez Kuratorium Oświaty.

Projekt realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w partnerstwie z ośmioma innymi uczelniami medycznymi. Jego celem jest objęcie edukacją i profilaktyką stomatologiczną ponad 300 tysięcy dzieci w wieku 0-5 lat oraz osób dorosłych, od których postawy najbardziej zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych – rodziców i opiekunów dzieci, nauczycieli i wychowawców przedszkolnych oraz pielęgniarek, położnych i lekarzy pediatrów. W ramach projektu promowane będą zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci.

Dzieciństwo bez próchnicy
Każdy uśmiech dziecka jest piękny. Niestety, nie każdy jest zdrowy. W Polsce prawie 58% trzylatków i aż 85%sześciolatków ma problemy z próchnicą. Aby zatrzymać postępującą epidemię i chronić uśmiechy najmłodszych powstał projekt "Dzieciństwo bez próchnicy". Stawiamy na rzetelną wiedzę i szeroką edukację zarówno dzieci, jak i rodziców, opiekunów, nauczycieli, pielęgniarek i higienistek. Razem z Królikiem Pampisiem uświadamiamy, jak ważne jest dbanie o zęby dzieci już od najmłodszych lat, wyrabiamy dobre nawyki, uczymy jak prawidłowo myć zęby i pokazujemy, co wpływa na zdrowie jamy ustnej. Projekt realizuje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspólnie z 8 innymi uczelniami medycznymi w Polsce, a finansuje Ministerstwo Zdrowia i Szwajcarski Program Współpracy z Nowymi Krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

koordynator programu : Dominika Gutkiewicz